Okouzlující úsměv, vysněnou dokonalost chrupu, to by chtěl mít asi každý, ale bohužel ne každý ho má geneticky zaručený. v dnešní době pokročilých technologií můžou mít ale dokonalý úsměv prakticky všichni. A služby stomatologie jsou tu právě k tomu.

Odborníci se ale shodují, že výroba takového dokonalého úsměvu není jednoduchou záležitostí a že je vždy třeba zhodnotit situaci a na základe celkového stavu chrupu se rozhodnout. Stručně řečeno, u někoho můžou výborně fungovat fazety, u jiného pacienta můstky, jiný se neobejde bez implantátu, které vhodně doplní již stávající zubní oblouk. Přípravou pro jakýkoli zákrok je důkladné vyšetření. Estetické fazety by si ale měl nechat nasadit jen ten, komu lékař doporučí tuto techniku jako nejlepší volbu. Před jejich nasazením je třeba upravit polohu a sklon zubu, následně dojde na vzhled.

Co vlastně fazety jsou: malé, tenké plátky keramiky, které se lepí na vnější plochu zubu. Fazety se zhotovují v zubní laboratoři na základě otisku odebraného pacientovi. Nečekejte od fazet ale zázrak. Pokud nemáte předem srovnané zuby, zodpovědný zubař vám je nikdy nenasadí. Další možností, jak spravit problematické partie chrupu, jsou keramické korunky. Jsou perfektní definitivní náhradou zubu, které byly těžce poškozeny kazem, úrazem apod. Před nasazením korunky se zub musí obrousit. Pahýl zubu se musí otisknout a korunka se zhotoví v laboratoři. Na dobu do zhotovení korunky se zub opatří provizorní korunkou a při druhé návštěvě se korunka nasadí. Po nasazení korunka ošetřený zub ochrání a vyztuží. Pokud zub, na který se původně korunka umisťovala, již nefunguje, je poškozený a korunku by neudržel nebo je nenávratně poškozen a nelze ho zachránit, přicházejí na radu zubní implantáty. Jak implantát funguje? Je to jednoduché.

Po zavedení implantátu do předem vyvrtaného kostního lůžka je potřeba dát implantátu čas, aby do jeho povrchu vrostla kost. Pevné připojení kosti k povrchu implantátu je podstatou jeho vlastního držení. Následně se našroubuje do „nového“ kořene nástavba a zhotoví se nová protetická práce. Toto celé ošetření se provádí v lokální anestezii a dá se vetšinou označit za mnohem příjemnější než trhání zubu. Náhrada zubu implantáty je tedy elegantní a efektivní metoda, jak co nejpřirozenějším způsobem nahradit plně funkční a estetický chrup. Možná se podivujete nad tím, proč není největší část tohoto materiálu věnována zubním můstkům. Je to proto, že tato technika byla poměrně oblíbená před lety, dnes již stomatologové upouštějí od výkonu. Takzvané fixní můstky jsou tedy v dnešní době spíš vzácností a lékaři je ve svých výkonech spíše nedoporučují. Navíc s můstkem riskujete, že se vám pod něj budou dostávat zbytky jídla a pokud pacient tyto zbytky nevyčistí, mohou se mu kolem můstku tvořit ložiska zánětu. Sečteno podtrženo, implantáty jsou technikou budoucnosti.

A dobrá zpráva závěrem: Pokud se pacient o svůj chrup dobře stará, počítají zubní lékaři životnost implantátu v řádech desítek let. Navíc, cena je srovnatelná. Můstek potřebuje péči, snáze se poškodí a ve finále, i když první cenová nabídka vypadá lákavě, je dražší v provedení a údržbě než implantát, díky kterému získáte dlouhodobý dokonalý úsměv. V péči o zuby je důležitá kvalita, informovanost a spolupráce pacienta s lékařem. Nechte si vždy vysvětlit všechny možnosti vhodné pro váš chrup a věřte tomu, že to s vámi váš lékař myslí dobře. Chce totiž, aby váš úsměv byl vizitkou jeho perfektní práce.

Zavolejte nám+420 221 595 000
Napište námrecepce@medical.pstrossova.cz
Najdete násPštrossova 10, Praha 1