Jak dosáhnout svěžího dechu??

Každodenním odstraňováním povlaků ze zubů, mezizubních prostor a jazyka redukujete nežádoucí bakterie, které produkují těkavé sloučeniny síry - příčinu zápachu. V některých případech však zápach z úst může mít i jinou příčinu (např. onemocnění žaludku apod.)

Jaké jsou hlavní důvody k návštěvě dentální hygienistky?

Dentální hygiena se v poslední době stává velmi důležitou součástí preventivní stomatologie. Pravidelné ošetření u dentální hygienistky a dále správné čištění zubů s použitím správných pomůcek rapidně omezuje vznik zubního kazu a vznik lidově řečeno „parodontózy ". Toto ošetření je plně hrazeno klientem, ale náklady vynaložené 1x až 2x ročně na toto ošetření, ušetří mnoho výdajů za implantáty a protetické práce ve vyšším věku, zejména u klientů s nadměrnou tvorbou zubního kamene. Cena tohoto ošetření se v našem zařízení pohybuje kolem 1.600,- Kč.

Jak moc záleží na druhu zubní pasty? Jaké látky by měla pasta obsahovat, aby byla skutečně účinná?

Hygiena je nejdůležitější faktor ovlivňující stav chrupu a dutiny ústní. Nezáleží ani tak na značce pasty, jako na správné technice čištění zubů a používání dentální nitě, či mezizubního kartáčku. Pasta je jen doplněk, který čištění usnadňuje a dodává fluoridy, což je to nejpodstatnější, co by měla pasta obsahovat - a až na výjimky (pasta bez fluoridů, např. pro alergického pacienta) vždy obsahuje.

Někteří stomatologové doporučují používání dentálních nití, jiní propagují tzv. „mezizubní kartáčky". Co je lepší a proč?

Důležité je především to, aby opravdu každý dentální nit či mezizubní kartáček používal. Obojí má své výhody a nevýhody, proto by měl vhodný způsob hygieny mezizubních prostor doporučit stomatolog či dentální hygienistka individuálně každému klientovi. Ideální je každodenně používat obojí, jak nit, tak mezizubní kartáček.

Jakou tvrdost a jaký tvar kartáčku bychom si měli vybírat?

Kartáček měkký, s co nejmenší hlavou, aby čistil vždy co nejmenší plošku zubu, protože pak je jeho účinnost největší, a rovným zástřihem štětinek. Výborné kartáčky vyrábí například CURAPROX (Švýcarsko), SWISSDENT (Švýcarsko) a MERIDOL (USA), navíc se většinou cenově pohybují pod úrovní „reklamních novinek". Veškeré tyto značky můžete zakoupit přímo u nás na recepci. Důležité také je měnit kartáček pravidelně, nejpozději jedenkrát za 3 měsíce, protože pak se již stává nebezpečným nosičem bakterií. ¨

Jaké jsou výhody a nevýhody elektrického kartáčku?

Elektrický kartáček nepracuje lépe než klasický, ale určité procento lidí motivuje k tomu, aby si zuby čistili častěji. Zvuk motorku a rotující hlavice dává pocit, že se zuby opravdu čistí.
Lze jím vyčistit zuby rychleji a jeho použití je snadnější, proto se doporučuje u starších a méně zručných lidí. U ostatních však není důvod kupovat drahý elektrický kartáček, když stejně poslouží i kartáček klasický.
Relativní nevýhodou tohoto snadnějšího ovládání je špatná kontrola jemných pohybů (ze začátku mohou dásně krvácet, což však může být spojeno i se zánětlivými změnami). Podle způsobu pohybu hlavice se elektrické zubní kartáčky dělí do pěti skupin:

  • pohyby ze strany na stranu (side-to-side)
  • cirkulární pohyby
  • ultrazvukové vibrace
  • rotačně-oscilační pohyby (hlava se při rotaci současně vychyluje dozadu a dopředu)
  • counter oscillation (svazečky vláken současně rotují v různých směrech)

Nejlépe ve studii dopadly rotačně-oscilační elektrické kartáčky, které odstraní o 7% více plaku než kartáčky klasické. Je tedy zřejmé, že rozdíly mezi účinností elektrického a klasického kartáčku jsou při správné technice nepatrné a že rozhodujícím faktorem kvalitní ústní hygieny je správná technika čištění a jeho pravidelnost.

Je vytváření zubního kamene záležitostí nevhodné hygieny, nebo je v některých případech způsoben také stavbou chrupu?

Přítomnost zubního kamene je vždy následkem špatné hygieny. Vzniká mineralizací zubního plaku, což je měkký lepkavý povlak vznikající na zubu během dne, který je převážně tvořen bakteriemi. Tyto bakterie způsobují zubní kaz, záněty dásní a následně parodontitidu. Ale každá anomálie v postavení zubů, která zhoršuje podmínky pro správnou hygienu, může tudíž usnadnit jeho tvorbu.

Zavolejte nám+420 221 595 000
Napište námrecepce@medical.pstrossova.cz
Najdete násPštrossova 10, Praha 1