JSME SPECIALISTÉ
V OBLASTI ORTODONCIE
ZJISTIT VÍCE
LÉČÍME DĚTI
I DOSPĚLÉ
ZJISTIT VÍCE

Jaké typy rovnátek používáme?

Mezi základní aparáty, které používáme při ortodontické terapii, patří neviditelná rovnátka Invisalign, fixní rovnátka v kovové i méně nápadné keramické variantě a také snímací aparáty. Dále také, v závislosti na potřebné korekci skusu, využíváme méně známé, ale velmi moderní aparáty, jako Carriere motion, jumping aparáty nebo kotevní minišrouby. Výjimkou není ani léčba pacientů, kde je nutná mezioborová spolupráce s kolegy z jiných oblastí stomatologie, a to vždy s použitím nejmodernějších technologií a 3D plánování.

Invisalign - Neviditelná rovnátka

Sada téměř neviditelných, snímatelných rovnátek zajistí pohyb zubů do předem stanovené polohy. Mezi jejich největší výhody, díky kterým se těší čím dál tím větší oblibě, patří:

  • diskrétnost
  • seznámení pacienta s výsledkem léčby a posuny zubů ještě před zahájením terapie
  • úspora času spočívající v méně častých kontrolách během léčby a neplánovaných návštěvách kvůli upadlému zámku či píchajícímu drátku
  • možnost čištění zubů bez větších změn oproti běžnému režimu
  • neomezování se při výběru jídla nebo pití
  • Cena od 30 000 Kč
Fixní rovnátka

Nabízíme standardní kovové zámky nebo méně nápadné keramické, případně je zde také možnost jejich kombinace. Oba typy mají své výhody a nevýhody, o kterých se pacienti dozví více během konzultace léčebného plánu s lékařem. Zámky jsou lepeny na zuby pomocí fixačního materiálu, který obsahuje fluoridové ionty a tím zmenšuje riziko vzniku zubního kazu, i tak je ale nutná velmi důsledná a pravidelná dentální hygiena. Vhodná jsou u pacientů v jakémkoliv věku, pro děti i dospělé. Oblouky jsou upevňovány v zámcích pomocí gumiček, které mohou být barevné a nápadné nebo naopak velmi decentní.

  • Cena od 20 000 Kč za léčbu v jedné čelisti
Snímací rovnátka

Snímací aparáty používáme nejčastěji při léčbě pacientů, u kterých probíhá výměna chrupu mléčného za stálý, nebo jako retenční aparáty po ukončení aktivní fáze léčby. Na rozdíl od rovnátek fixních či Invisalign neovlivňují výrazně polohu zubů, ale ovlivňují a harmonizují správný růst a vývoj čelistí. Nezaručují, že ke korekci vady nebude nutné pokračovat nadále pomocí jiného typu rovnátek v budoucnu, ale mohou tuto fázi výrazně zjednodušit a zkrátit. U pacientů se stálým chrupem používáme tyto aparáty k udržení dosaženého výsledku v retenční fázi terapie po sejmutí fixních či neviditelých rovnátek spolu s fixními retainery.

  • Cena od 2 000 Kč

Jak probíhá léčba rovnátky?

1. Konzultace a vstupní vyšetření

První návštěvou u ortodontisty bývá konzultace, kde je posouzena vada, nastíněn pravděpodobný postup léčby a vhodný věk k zahájení terapie. V případě, že se pacient rozhodne pro léčbu, následuje vstupní vyšetření, které zahrnuje zhotovení fotografií, scanů nebo otisků čelistí a RTG snímků.

2. Stanovení léčebného plánu

Díky podkladům získaným během vstupního vyšetření zhotoví lékař léčebný plán, často i několik variant, který s pacientem detailně probere. Účelem je seznámit pacienta s celým průběhem terapie skládající se z aktivní a retenční fáze, finančním plánem a náročností na dentální hygienu. Po vzájemné domluvě se až poté zahájuje léčba rovnátky.

3. Aktivní fáze ortodontikcé léčby

Během aktivní fáze dochází k plánovanému posunu zubů, abychom dosáhli požadovaného cíle a skusu. Při této fázi používáme různé typy aparátů v závislosti na věku a závažnosti vady, tedy individuálně pro každého pacienta.

4. Retenční fáze

Retenční fáze následuje po aktivní, cílem je stabilizovat dosažený výsledek. Zuby jsou drženy v novém postavení tzv. fixním retainerem (drátkem, který je zezadu přilepen na zuby a není tedy viditelný) nebo snímacími aparáty. Typ retenčního aparátu určí vždy lékař po dohodě s pacientem.

MDDR. LEONA MEDŮSKOVÁ
MDDR. LEONA MEDŮSKOVÁ

Kontaktujte nás a domluvte si konzultaci v naší ordinaci.

Telefon: +420 221 595 000
Email: recepce@medical.pstrossova.cz

Sjednejte si nezávaznou konzultaci ještě dnes

Vyplňte nám nezávazný formulář a my se vám co nejrychleji ozveme.

Zavolejte nám+420 221 595 000
Napište námrecepce@medical.pstrossova.cz
Najdete násPštrossova 10, Praha 1