Ortodoncie

Léčíme děti i dospělé pacienty!

Ortodoncie je specializovaný obor, který se zabývá úpravou nedostatků v postavení zubů, eventuálně i čelistí. Poskytujeme léčbu jak aparáty fixními („rovnátka na pevno“), tak aparáty snímacími („vyndavací“ rovnátka, rovnátka na noc). 

Proč rovnat zuby?

Nejčastějším důvodem, který k nám přivádí pacienty, je zlepšení estetiky úsměvu. Pěkný úsměv je důležitou součástí našeho vzhledu, který je důležitý v komunikaci a při jednání s lidmi. Člověk s pěkným úsměvem vypadá mladší, působí přesvědčivěji. Častým důvodem ortodontické léčby je zlepšení podmínek pro čištění zubů. Rovné zuby, které nejsou natěsnané na sebe, se snáze udržují čisté, čímž se zmenšuje možnost vzniku zubního kazu. Dalším významným důvodem bývá zlepšení skusu, neboť existují ortodontické vady, které neumožňují čelistem na sebe správně dokousnout. Stává se, že některé zuby nedokusují vůbec, žvýkací síla se proto přenáší na okolní zuby, které jsou v důsledku toho přetěžovány, a hrozí jejich poškození. Ortodoncie řeší i tyto problémy. Pro dosažení dokonalého výsledku je třeba často nezbytná spolupráce s odborníky z jiných oborů stomatologie, jako například s implantologem a protetikem (náhrada chybějících zubů), s praktickým zubním lékařem (dostavby čípkovitých zubů), stomatochirurgem (extrakce zubů moudrosti, obnažení retinovaných špičáků) a dalšími. Tyto výkony zajistí buď váš praktický zubní lékař, nebo jsme je po domluvě s ošetřujícím lékařem schopni zajistit.  

Možnosti ortodontické léčby 

1. Konzultace

Při první návštěvě pacienta vyšetříme a nastíníme možnosti ortodontické léčby. Pacient se poté sám rozhodne, zda podstoupí ortodontickou léčbu. 

2. Stanovení léčebného plánu

Pokud se pacient rozhodne pro ortodontickou léčbu, je třeba zhotovit potřebnou dokumentaci pro stanovení přesného léčebného plánu. To zahrnuje zhotovení otisků pro sádrové modely chrupu, RTG snímků a fotodokumentace. Na základě těchto vyšetření stanovíme další postup, včetně toho, jaký typ aparátu se použije, zda bude třeba extrahovat některé zuby, a určíme i cenový plán léčby. Léčebný plán s pacientem (v případě dětského pacienta s rodiči) vždy vysvětlíme a domluvíme se na dalším postupu. 

3. Aktivní léčba 

Léčba fixním aparátem (fixní rovnátka, rovnátka na pevno)

Tato fáze léčby trvá obvykle kolem 2 let, vždy to závisí na závažnosti vady. Pacientům nabízíme standardní kovové zámky nebo průhledné keramické a safírové. Oboje mají své výhody a nevýhody, možnosti pro každého pacienta vybereme během stanovení léčebného plánu. Během léčby fixními ortodontickými aparáty je nutné dbát o dokonalou ústní hygienu. Po ukončení léčby fixním ortodontickým aparátem následuje fáze retenční, kdy pacient nosí snímatelný aparát na noc. 

4. Léčba snímacím aparátem

Snímací aparát (rovnátka vyndavací, na noc) používáme nejčastěji při léčbě pacientů, u kterých probíhá výměna chrupu mléčného za stálý, nebo jako retenční aparáty po ukončení léčby rovnátky fixními. 

5. Retenční fáze

Retenční fáze následuje po léčbě fixními rovnátky, cílem je stabilizovat výsledek dosažený ortodontickou léčbou. Zuby jsou drženy v novém postavení buď aparátem snímacím, nebo drátkem, který je zezadu přilepen na zuby a není vidět (tzv. fixní retainer). Typ retenčního aparátu určí vždy lékař. 

 

Zavolejte nám+420 221 595 000
Napište námrecepce@medical.pstrossova.cz
Najdete násPštrossova 10, Praha 1