Kdy je ten správný čas vyrazit se svým potomkem na zubní prevenci? Je to přece jasné. v době, kdy je u maminky v bříšku!

To opravdu není legrace, péče o chrup dítěte by mela začít tím, že ke svému chrupu bude zodpovědně přistupovat maminka, která chodí na preventivní prohlídky a ví, že díte je třeba vychovávat odmalička k přijetí některých mechanismu.

Navíc: Dočasné zuby se začínají zakládat už v 6. týdnu gravidity, takže dodržování správné životosprávy a vyvarování se rizikových faktoru během těhotenství přispěje ke zdravým zoubkům vašich dětí. Nastávající maminka by se mela u svého stomatologa dozvědět, jak a kdy začít pečovat o zoubky svého dítěte, na co si dát pozor a kdy je nejvyšší čas začít s dítětem chodit na pravidelné preventivní prohlídky. Standardně se dětské zoubky začínají prořezávat kolem pul roku veku dítěte.Což ale neznamená, že by maminka neměla věnovat pozornost vývoji bezzubých dásniček. Ideální je, pokud si s miminkem nacvičí rituál a alespoň dvakrát denně vytře nežne ústa vatovým tamponem. Tak, aby je zbavila usazenin z mateřského mléka, případně později prvních příkrmů.

S prvním zoubkem nastává čas vyhledat si zubního lékaře a vydat se k němu na preventivní prohlídku. Lékař zhodnotí postavení zoubku,stav dásní, založí dítěti kartu. Především jde ale o to, aby se kojenec začal hravou formou seznamovat s prostředím, které by mel v budoucnu navštěvovat pravidelně. První návštěvy jsou výjimečné i v tom, že díte sedí vetšinou mamince na klíne, aby získalo pocit bezpečí a jistoty. Maminka se během návštěvy seznámí s tím, jak by se měla o chrup svého juniora starat. Jaké dětské pasty jsou nejlepší, jak správně vybrat dětský kartáček. Zubař je tu také od toho, aby mamince poradil, kdy je správná doba na rozloučení se s dudlíkem, dokáže poradit, jak zatočit s dalšími nevhodnými návyky – mezi které patří ocumlávání vlasů, palce a podobně. Velkou chybou je, když díte navštíví poprvé stomatologa s bolestí. Sama bolest je pro díte stresující a při neznámém ošetření v neznámém prostředí vnímá celý zákrok tak negativně, že se pak logicky další návštěvě brání.

Stomatologové se často setkávají s názorem, že mléčné zuby, dočasné, se nespravují. Maminky jim tvrdí, že se jedná o zbytečně bolestivý zákrok s ohledem na to, že zoubek stejně za chvíli vypadne. Jistě, zoubky nemají děti v ústech doživotně, péče o ne je ovšem velkou prevencí, která ochrání i zuby trvalé. Pokud se totiž kazu v mléčném chrupu nevěnuje dostatečná pozornost, muže dojít ke komplikacím, které mohou ovlivnit i růst a postavení chrupu trvalého. Od přibližně pátého roku věku se prořezávají první stálé zuby, v této době by již díte melo mít správný návyk ústní hygieny, samozřejmě rodiče by měli bdít a kontrolovat neustále. Předškolák by se nemel bát vyšetření u lékaře, nemělo by totiž pro něj být novinkou. V tomto veku je také možné zhotovit první rentgenový snímek, na kterém budou vidět všechny založené zuby, a díky němu lékaři mohou předejít mnohým problémům v dospělém věku. Při pravidelných návštěvách vašeho dítěte u zubního lékaře se rodiče dozvídají, co přesně se právě v ústech potomka děje, jestli všechny zoubky rostou, jak mají, a jestli na něj v budoucnu čeká nasazování rovnátek, nebo ne. Lékař také s dítětem nacvičí správné čištění zoubku, zjistí, zda jsou čelisti postavené tak, jak mají, případně některý zoubek vyspraví. Touto péčí dávají rodiče dítěti vklad do budoucna, který nejspíš ne zítra, ani za rok, ale za dekádu či několik, ale jednou rozhodne ocení. Protože to, jak zdravé zuby bude mít ve středním a vyšším věku, ovlivňuje právě přístup rodičů k bezzubým dásničkám i prvním perličkám.

Zavolejte nám+420 221 595 000
Napište námrecepce@medical.pstrossova.cz
Najdete násPštrossova 10, Praha 1