Dětská stomatologie

Náš dětský zubař naučí dítě i jeho rodiče správné technice čištění zubů a promluví si s nimi také o výživě dítěte. Tím se minimalizuje možnost vzniku kazu. Hlavní výhody jsou, že dítě si zvykne na prostředí ordinace a návštěvu nemá spojenu s bolestí. Naši dětští stomatologové mají velké zkušenosti s ošetřením dětských pacientů, každé dítě po ošetření dostane malou pozornost!

Vhodný čas pro první návštěvu vašeho dítěte u stomatologa je ještě v období těhotenství. Dočasné zuby se začínají zakládat už v 6. týdnu gravidity, takže dodržování správné životosprávy a vyvarování se rizikových faktorů, jako je alkohol, kouření atd., během těhotenství přispěje ke zdravým zoubkům vašich dětí. Nastávající maminka by se měla u svého stomatologa dozvědět, jak a kdy začít pečovat o zoubky svého dítěte, na co si dát pozor a kdy je nejvyšší čas začít s dítětem chodit na pravidelné preventivní prohlídky.

První zoubky se začínají prořezávat mezi 4.–6. měsícem života dítěte. V zahájení prořezávání zoubků i v jeho pořadí je poměrně velká variabilita, proto většinou není nutné se obávat, že něco není v pořádku. Když se v ústech vašeho dítěte objeví první zoubek, je čas začít s pravidelnou péčí o něj, nejprve u předních zoubků postačí otírání vatovým tamponkem, u zadních zoubků přichází na řadu dětský kartáček. Protože dítě zhruba do věku 6 let není dostatečně manuálně zručné, hlavní péče o zuby zůstává na rodičích. Čištění zoubků u malých a dočišťování u starších dětí je práce, která se rozhodně vyplatí.

Důležitou roli hrají také stravovací návyky, strava bohatá na sacharidy (cukry) či pití přeslazených nápojů rozhodně nepřispějí ke zdravým zoubkům ani zdraví vašeho dítěte.

S návštěvou a pravidelnou docházkou k zubnímu lékaři je třeba začít co nejdříve. V šesti měsících je dítě připravené na první návštěvu, pokud se do té doby mamince něco nezdá, může samozřejmě přijít dříve. Na první návštěvě se dítě povozí na zubním křesle, ohmatá si vyšetřovací nástroje, seznámí se s prostředím ordinace, s lékařem i sestřičkou a možná si i nechá spočítat zoubky. A když ne, na příští návštěvě už určitě najde odvahu. Maminka se dozví, jakou dětskou pastu a v jakém množství by měla používat, jak zoubky čistit, zda je vhodné používat fluoridové tablety, zda jsou zoubky v pořádku a kdy je nejvyšší čas odhodit dudlík nebo odložit ocumlaný paleček.

Velkou chybou je, když dítě navštíví poprvé stomatologa s bolestí, sama bolest je pro dítě stresující a při neznámém ošetření v neznámém prostředí vnímá celý zákrok tak negativně, že se pak logicky další návštěvě brání. Setkala jsem se s názorem, že dětské zuby se nespravují. Pravdou je, že včasné ošetření kazu v mléčném chrupu má značný význam pro další zdraví chrupu. Zkažené zoubky a ponechané kořínky povedou jen k bolestivým komplikacím, kterým lze předejít.

Od 5-6 let prořezávají první stálé zuby, v této době by již dítě mělo mít správný návyk ústní hygieny. Rodiče by měli pořád zoubky dočišťovat a kontrolovat. Dítě se nemusí obávat zubního vyšetření, protože už ví, co se bude dít. Je vhodné udělat první rentgenový snímek, na kterém v tomto věku budou vidět všechny založené zuby, můžeme tak předejít mnohým problémům v dospělém věku.

Zapečetit zdraví zoubků s vysokým rizikem kazu
Pokud lékař uzná za vhodné, je možné zuby s hlubokými jamkami a rýhami na kousací plošce zapečetit. U těchto zubů je vysoké riziko, že právě v těchto jamkách a rýhách, které jsou hůře přístupné pro kartáček, se zub brzy začne kazit. Lékař po přípravě zubu aplikuje do jamky „pečetidlo“ – bílou výplň, a předejde tak zkažení zubu.

Záruka zdravého chrupu dětí
Při pravidelných návštěvách vašeho dítěte u zubního lékaře, kromě kontroly ústní hygieny a případně nácviku čištění zubů, stavu chrupu a dásní, kontroly správného prořezávání zubů, postavení zubů a čelistí, fluoridace zubů a případného spravení nějakého zoubku, dostáváte tu nejdůležitější péči a tím i určitou záruku, že v dospělosti se pro vaše děti návštěva u zubaře může stát jen společenskou událostí.

 

Zavolejte nám+420 221 595 000
Napište námrecepce@medical.pstrossova.cz
Najdete násPštrossova 10, Praha 1