Dentální hygiena

Velmi důležitou součástí preventivní stomatologie, která se v poslední době rozvíjí nebývalým tempem, je zubní hygiena. Zahrnuje nácvik domácí péče o chrup, seznamuje klienta s pomůckami ke správnému čištění zubů. Dentální hygienistka provádí instruktáž a dokonalé odstranění zubního kamene a plaku v dutině ústní. Její činnost je dozorována lékařem. Po provedené instruktáži je možno si doporučené pomůcky (mezizubní kartáčky, dentální nitě atd.) zakoupit přímo v našem stomatologickém zařízení.

Základem zdravých zubů je správné čištění
Návštěvy zubaře nejsou pro většinu z nás příjemnou záležitostí hlavně v případě, kdy je nutné zuby vrtat a v horším případě trhat. Většině problémů lze předejít správnou technikou a prostředky použitými při čištění zubů.

zubní hygienistce mnozí slyší poprvé. V minulosti její činnost zastávali více či méně sami zubní lékaři. Dnes ale, při stále se zvyšující specializaci ve všech oblastech lidského života, se vydělila péče o chrup do samostatného oboru. Zubní hygienistka (mužů je v této funkci mizivé množství) se zabývá nejen zubní hygienou obecně. Hlavní činností je kontrola stavu chrupu pacienta a doporučení nejvhodnějšího způsobu čištění, ale samozřejmě se stará i o odstraňování zubního kamene a další úkony, kterým se může precizně věnovat. Zubař se tak může soustředit na závažnější zákroky.

Technika čištění
Nejčastější chybou při čištění zubů je špatná technika. Pouhé horizontální drhnutí zubů kartáčkem je zcela nedostačující, protože se nedostane k nejproblematičtějším místům, jako jsou krčky nebo mezizubní prostory. Nejlepší technikou je přiložit kartáček k zubu a jemnými krouživými pohyby čistit postupně všechny zuby z obou stran. Samozřejmě, že se na kartáček nesmí příliš tlačit, aby nedocházelo ke zbytečnému dráždění a poranění dásně. Alternativní metodou je stírání plaku vertikálními tahy kartáčku směrem od kořene zubu k jeho korunce.

Kartáček a dentální nit
Kromě způsobu čištění je neméně důležitý také výběr vhodného kartáčku. Dnešní trh jich nabízí mnoho druhů, a tak člověk mnohdy neví, po kterém sáhnout. Vhodný je i docela obyčejný měkký kartáček s rovně zastřiženými štětinami a přímým držadlem. Čím tvrdší kartáček, tím hůře, protože tvrdý kartáček nadměrně poškozuje dásně a tím dochází k jejich rychlejšímu ústupu a zároveň se vybrušuje sklovina v krčkových oblastech zubů. Běžný kartáček se ovšem nedostane do všech míst ohrožených zubním kazem. Nejrizikovější jsou mezizubní prostory, pro jejichž čištění slouží mezizubní kartáčky a dentální nit nebo páska. Vhodnou velikost mezizubních kartáčků nejlépe doporučí zubní hygienistka. Čistit by se měly všechny mezizubní prostory! Zubní nit nebo páska se používá v případě těsných mezizubních prostor. Pokud jde o širší mezírky mezi zuby, je ideální kombinace obojího – nit a mezizubní kartáček, protože dentální nit nemá tak velkou čisticí plochu.

Pasty a ústní vody jsou jen kosmetika
Reklamy chrlí ze všech stran informace o důležitosti a nezbytnosti té které zubní pasty a ústní vody. Pravda je ovšem trochu jiná. Zubní pasta je důležitá pouze proto, že obsahuje fluor. Jeho účinek je důležitou funkcí při hygieně ústní dutiny. Zároveň usnadňuje a také zpříjemňuje čištění zubů. Stejné je to i s ústní vodou. Ani pasta, ani vody samy o sobě nezabrání kazivosti zubů! Té lze předcházet jen dokonalým a správným čištěním chrupu. Doporučení, jak zuby nejlépe čistit a čím, to je jednou z hlavních činností zubní hygienistky.

Nepodceňujte pravidelné čištění zubů
Zuby bychom si měli čistit nejméně 2x denně (po snídani a před spaním). Určitou hygienu lze doporučit po každém jídle. Není třeba po každém jídle čistit i mezizubní prostory, ale na noc by to mělo být samozřejmé. Kromě čistění zubů je neméně důležitá i odborná preventivní péče. Zubní ordinaci bychom měli navštěvovat nejlépe každého půl roku. Pravidelné prohlídky zubním lékařem nebo hygienistkou mohou včas odhalit potíže ještě v zárodku, než se z nich vyvine skutečně závažný problém.

Více odpovědí týkajících se dentální hygieny naleznete také zde.

 

Zavolejte nám+420 221 595 000
Napište námrecepce@medical.pstrossova.cz
Najdete násPštrossova 10, Praha 1