Bělení zubů

MUDr. Jan Procházka – vedoucí lékař:

„Mnoho lidí si myslí, že bělení je pro zuby škodlivé. Koncentrace účinné látky používané při domácím bělení je nižší než u jiných metod, a tím je tento postup výrazně šetrnější vůči zubní sklovině. Před zahájením celého procesu bělení je nutné navštívit ordinaci našeho stomatologa a dentální hygienistku pro stanovení správného a účinného postupu.“

Zářivý úsměv a zdravě vypadající zuby jsou pro širokou veřejnost stále žádanějším aspektem osobní kultury. V západních zemích Evropy, kde se v posledních letech enormně zvýšil zájem o zubní bělicí prostředky, se stal zářivý úsměv naprostou samozřejmostí a příčinou úspěchu v osobním životě i v zaměstnání.

Asi před 30 lety byla objevena nová metoda bělení zubů s účinnou látkou karbamid peroxid. Látka prostupuje do struktury zubu a odbarvuje pigmenty v ní usazené. Zubní sklovina zůstává nepoškozena. Koncentrace látky karbamid peroxid se liší dle způsobu použití. V případě domácího bělení se používá koncentrace 10 %, tato koncentrace však roste v případě ordinačního bělení, kde je zapotřebí dosáhnout výsledků v co nejkratším čase. Ve stomatologických ordinacích se běžně používá k bělení zubů karbamid peroxid v koncentracích 16, 22 a 30 %.

Bělicí zubní pasty zuby nevybělí, pouze mechanicky působí na zubní sklovinu a odstraňují usazeniny. Princip bělení zubů u bělicích zubních past je založen na částicích vápence, silice nebo perlitu, které zuby pouze obrušují. Navíc i při čištění zubů dochází k usazování pigmentů. Jedná se o volně prodejné zubní pasty s bělicím účinkem, které navracejí přirozenou barvu zubu, event. odstraňují skvrny na zubech (obvyklá cenová relace od 90 do 150 Kč). Jedná se o abrazivní metodu bělení. Pasta jemně obrušuje usazeniny na zubech, ale nedokáže odbarvit pigmenty v zubu usazené. K efektu vybělení zde bohužel nedochází.

Bělicí zubní pasty s karbamid peroxidem – také se jedná o volně prodejné zubní pasty, které však obsahují nízkou koncentraci účinné látky karbamid peroxid. Tyto zubní pasty mohou pomoci při dosažení lepší bělosti v případě častého použití, zpravidla několikrát za den. Zde je zapotřebí velká dávka trpělivosti, než se výsledek dostaví (pastu je třeba používat několik měsíců). Nejčastěji se tyto zubní pasty používají na udržení bělosti zubů po absolvování bělicí kúry (viz níže). Obvyklá cena past od 200 do 500 Kč.

Bělicí sety s pryžovým aplikátorem pro domácí použití (karbamid peroxid 10 %) – domácí bělení představuje nejjednodušší možnou metodu bělení zubů. Bělicí sety jsou volně prodejné a lze je zakoupit v každé lékárně či drogerii. Jsou vhodné pro zdravé zuby, které nemají neléčené zubní kazy, korunky, fazety apod. Pacient si doma vytvaruje pryžové aplikátory, které přesně kopírují zuby, a do nich nanáší bělicí gel. Tyto gely odbarvují pigmenty usazené v zubu, nepůsobí mechanicky na zubní sklovinu, ale komplexně na celý zub. Po nasazení na zuby gel obklopí rovnoměrně celý chrup a nechá se působit cca 30 minut. Tento postup se opakuje 2x denně. První viditelné výsledky se dostaví již za několik dní. Poté se pokračuje v bělení dále, kdy maximální výsledky jsou viditelné za cca 2–3 týdny v závislosti na způsobu a frekvenci bělení. Tato metoda umožňuje pacientovi dosažení kvalitních výsledků jako v případě ordinačního bělení s možností vlastního dohledu nad požadovanou bělostí zubů. Navíc pryžové aplikátory je možné uschovat na pozdější použití. Cena cca 1 500 Kč / 1 ks. Rozhodně ale doporučuji poradit se před zakoupením tohoto setu s ošetřujícím zubním lékařem či dentální hygienistkou, zda je pro vás vhodný, případně využít domácí bělení, které se nabízí přímo v ordinaci a o kterém bude řeč dále v článku.

Jednorázové bělicí proužky – obsahují účinnou látku karbamid peroxid 10 %. Aplikují se nalepením na zuby se snahou o maximální přilnutí k zubu tak, aby efekt vybělení nebyl pouze částečný. Používají se cca 2x 30 minut denně. Cena od 1 000 do 1 500 Kč.

Bělicí tyčinky (pera) – obsahují účinnou látku karbamid peroxid 5 %. Aplikují se nanesením gelu na zuby jako noční kúra. Bělicí pera jsou vhodná pro cílené bělení jednoho zubu nebo celého oblouku. Používají se 1x denně, večer po vyčištění zubů. Cena od 700 do 1 000 Kč.

Ordinační bělení – některé ordinace nabízejí rychlejší způsoby bělení, ve kterých se nanese koncentrovaný peroxid (až 35 %) na zub a poté je aktivován pomocí plazma lampy nebo pomocí laseru. Je zde snaha zrychlit bělicí proces, avšak je nutné setrvat poměrně dlouho v ordinaci zubního lékaře a z tohoto důvodu se jedná o poměrně drahý způsob bělení (cena se pohybuje od 4 000 Kč do 16 000 Kč za jednu čelist).

Dalším způsobem ordinačního bělení je bělení na stejném principu jako domácí bělení s tím rozdílem, že stomatolog sejme otisk chrupu a poté vyrobí pryžový aplikátor v ordinaci. Zákazník tak dostane hotový aplikátor přesně podle otisku zubů a bělicí gel ve stříkačce. Předtím lékař překontroluje stav chrupu a dentální hygienistka odstraní zubní kámen a plak. Jedině tak bude bělení účinné a nebolestivé. Tato metoda umožňuje pacientovi dosažení kvalitních výsledků s možností vlastního dohledu nad požadovanou bělostí zubů. Navíc pryžové aplikátory je možné uschovat pro pozdější použití. Cena je v našem centru cca 4 900 Kč za obě čelisti.

 

Zavolejte nám+420 221 595 000
Napište námrecepce@medical.pstrossova.cz
Najdete násPštrossova 10, Praha 1